Loading icon

Brugia - bajeczne miasto

Kiedy tu jesteś, pomyślisz, że wpadłeś w jedną ze starosłowiańskich baśni. Nie jest to jednak do końca prawdą. Brugia, Belgia bardzo przypomina bajkowe miasto, ale jest prawdziwe. Tutaj wąskie uliczki harmonijnie łączą się ze starymi średniowiecznymi zabudowaniami, jakby cofając nas do odległego średniowiecza.

Nie ma nowoczesnych drapaczy chmur i ażurów, zawieszone neonami, centrami handlowymi. Brugia jest jednym z niewielu miast we współczesnej Europie, które zachowało się niemal w swojej pierwotnej formie.

Miasto Brugia jest połączone z morze nad rzeką Zvin, dzięki czemu miasto w średniowieczu znane było jako główny port Europy Północnej i Zachodniej. Założona w IX wieku Brugia szybko się rozwijała, rosła i wzbogacała. Zaczęli tu przyjeżdżać wybitni artyści Europy, najbogatsi mieszkańcy kraju kupowali domy dla siebie. Przyjeżdżali tu przedstawiciele różnych zawodów i rzemiosł, aby rozwijać swój biznes. Miasto było u szczytu świetności.

Ale, jak wiesz, wszystkie dobre rzeczy dobiegają końca. Stopniowo rzeka Zvin zmniejszała się, a chwała i dobrobyt Brugii przeszły do ​​Antwerpii. Ale cudowne miasto nie straciło serca, ale nadal żyło i rozwijało się. Turystyka stała się jej głównym źródłem dochodów. Utalentowani architekci i artyści pozostawili niezatarty ślad w historii powstania Brugii.

Być może główną atrakcją miasta jest słynna Wieża Belfort znajdująca się na Rynku. Dawno, dawno temu kupcy z Europy kupowali tu wspaniałe tkaniny uszyte w tym wspaniałym mieście. Po pokonaniu 366 schodów prowadzących na taras widokowy Belfort można podziwiać wspaniały widok na Brugię. Wchodząc po schodach, wystarczy zwrócić uwagę na gigantyczny dzwon, stworzony przez wielkiego mistrza dzwonnicy - Melchiora de Haze.

Ten cud dzwonkowy nazywa się „ Triumfalny". Ogólnie w skład kompozycji wchodzi 28 dzwonów, ważących nieco ponad 28 ton i nosi nazwę „carillon”. Ta muzyczna maszyna co jakiś czas cieszy mieszkańców i gości miasta swoim magicznym głosem. Niewątpliwie miłośników piękna zachwyci figura „Madonny z Dzieciątkiem”, znajdująca się w Katedrze Najświętszej Marii Panny.

Autorem dzieła jest niezrównany Michelangelo Bounarotti. Tak hojny dar został złożony mieszczanom kilka wieków temu przez jednego z wpływowych mieszkańców miasta. Ponadto w Brugii znajdują się dwa najbardziej znane muzea w Europie: Gronig i Gruthuse.

Muzeum Gronig to muzeum sztuk pięknych, w którym można zobaczyć obrazy najlepszych artystów przeszłości i teraźniejszość.

Jeśli jesteś miłośnikiem malarstwa, zadbaj o swoje oczy, ponieważ niewątpliwie rozpraszają się z niezwykle dużej selekcji, a razem już ich zebranie (czyli twoich oczu) będzie problematyczne.

Jeśli chodzi o Muzeum Gruthuse, to czeka ono na miłośników antyków, bo jest rzemiosło i życie średniowiecza, które są szeroko reprezentowane w tym muzeum.

Jeśli chcesz i na pewno będziesz chciał, po prostu ciesz się Brugią, która nazywa się „od środka”, wtedy wycieczka statkiem po mieście zapewni prawdziwa przyjemność. Zwłaszcza jeśli wybierzesz się na wycieczkę łodzią po Jeziorze Miłości, myjąc schody średniowiecznego beginażu - który w tamtych latach był uważany za wspólnotę kobiet, które odmówiły przyjęcia tonsury, ale chciały żyć zgodnie z prawami zakonnymi.

Cóż, jeśli jesteś fanem poruszania się po asfaltowych lub kamiennych chodnikach, to do Państwa dyspozycji są wozy konne, specjalnie na tę okazję przygotowane przez troskliwych woźniców. Brugia to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.