Loading icon

Pałac Sprawiedliwości w Brukseli – jedna z wielu atrakcji stolicy Belgii

Pałac Sprawiedliwości to budynek, na terenie którego znajduje się sąd państwowy Belgii.

Architekt Joseph Poulard i niepełnoetatowy twórca planu budowy zabytków stolicy był nazywany przez mieszczan „wykrzywioną”, ponieważ około 3000 budynków mieszkalnych zostały zburzone, aby ożywić jego projekt. W trosce o sprawiedliwość warto zauważyć, że władze miasta wybudowały nowe obiekty mieszkalne dla osób, które straciły domy.

Historia 

Podczas gdy w stolicy Belgii rozpoczęto przygotowania do budowy konstrukcji, w Starym Świecie trwała aktywna budowa budynków administracyjnych. Podstawą brukselskiego gmachu był Pałac Sprawiedliwości znajdujący się w stolicy Francji. Projekt architektoniczny zaczęto opracowywać w 1831 r. Budowa miała uosabiać przestrzeganie zasady legalności przez tworzoną strukturę państwową. Budynek symbolizuje skalę zjednoczonej Belgii i jest symbolem narodu.

Prace budowlane były dobrze wspierane finansowo z funduszy otrzymanych w kolonii Konga. Łącznie budowa tego obiektu pochłonęła ponad 46 milionów franków.

Przed faktycznym rozpoczęciem budowy konieczna była likwidacja aglomeracji Bovendael, która ma długą historię, co wywołało gniew poszczególnych mieszkańców Brukseli. Wymyślili wiele negatywnych wyrażeń na temat architekta projektu.

Budowa konstrukcji została ukończona w 1883 roku. Architekt Poulard zmarł 4 lata przed tym momentem, nie widząc rezultatów własnej działalności. Atrakcja znajduje się na placu Galgenberg, gdzie dawniej wymierzano sprawiedliwość.

Według wspomnień architekta nazistowskich Niemiec Alberta Speera ten imponujący budynek spodobał się Führerowi Trzeciej Rzeszy. Podczas okupacji terytorium Belgii przez wojska niemieckie kopuła Pałacu Sprawiedliwości została znacznie uszkodzona. Po zakończeniu wojny został odrestaurowany, a także powiększony o 2,5 metra.

W 2008 roku ten zabytek metropolii został nominowany przez rząd belgijski jako Miejsce Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny 

Budynek ma wymiary: 150 metrów szerokości i 160 metrów długości. Wysokość wraz z kopułą to ponad 115 metrów. Maksymalna wysokość w pomieszczeniu (od podłogi do sufitu) wynosi 97 metrów.

Na terenie budynku znajduje się kilkadziesiąt sal przeznaczonych na rozprawy sądowe. Ponadto jest prawie dwie i pół setki mniejszych lokali, a także 8 dziedzińców. Obecnie w tym miejscu mieści się państwowa izba kasacyjna.

Budynek stopniowo niszczeje iw związku z tym powoduje wiele problemów. Prace remontowe na kopule nie były prowadzone od ponad 25 lat, niektóre pomieszczenia są poważnie zniszczone i nie są wykorzystywane do żadnych celów.

Każdy gość stolicy Belgii z pewnością doceni tę atrakcję.